Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Hry na Playstation 4

Ako vybrať hru pre Playstation 4?

 

Objavte to najlepšie dobrodružstvo vo svete Playstation 4.

 
 
 
 
Playstation 4 je jednou z najpredávanejších herných konzol na svete. A právom. Má vysoký grafický výkon, umožní streamovať hru do celého sveta a spolupracuje so službami Skype, YouTube, Twitch alebo Spotify.
 
 
 

Žánre hier

 
Žánrov a subžánrov hier je veľké množstvo, súčasným trendom je mixovanie rôznych štýlov. Nižšie predstavíme tie základné, s ktorými sa stretnete najčastejšie.
 
 
 
 

Špecifické možnosti hrania

 

Hry s podporou Playstation Move

Kompatibilné hry dnes môžu vďaka systému Move snímať ľudské pohyby. Ovládač Playstation Move sa drží v ruke, zabezpečuje snímanie všetkých gest a zároveň kooperuje s druhou časťou systému, s kamerou Playstation Eye. Tá pre zmenu registruje polohu hráča a podporuje hlasové príkazy.
Hry s podporou tejto funkcie ponúkajú maximálnu interakciu s virtuálnym prostredím, záleží doslova na každom reálnom pohybe hráča.
 
 

Hry s podporou VR

Playstation VR je zariadenie, ktoré prostredníctvom okuliarov "umiestni" hráča priamo do virtuálnej reality a vytvára dojem, že hráč je novým prostredím doslova obklopený. Jednoducho povedané VR sú technicky špičkové "okuliare pre virtuálnu realitu". Hry s podporou tejto funkcie umožňujú intenzívny prežitok vďaka pocitu vstupovania "priamo dovnútra hry".
 
 

Multiplayer

Hra s touto funkciou simultánne reaguje na viac hráčov, ktorí sa môžu pripojiť online. Existujú tituly, ktoré sa označujú ako multiplayer co-op (cooperative gameplay) a sú určené výhradne pre tímovú hru.
 
Couch co-op (v preklade gaučová spolupráca) hry umožňujú hru viacerých hráčov s jedinou obrazovkou (teda prenesene hra z jedného gauča). Niekedy tak môže byť aj pomocou funkcie split-screen, keď každý hráč vidí svoju hru v jednej časti obrazovky. 
 
 

PlayLink

Hry s titulom PlayLink sú koncipované pre spoločenskú zábavu. Playstation 4 s funkciou PlayLink možno ľahko prepojiť s chytrým telefónom alebo tabletom. Hry s PlayLink môžu plniť napr. úlohu súťažného kvízu s priateľmi.
 
 
 

Technické náležitosti

 

Distribúcia

Dnešné hry môžete získať v klasickej krabicovej alebo elektronickej distribúcii.
 
Elektronická (digitálna) distribúcia prebieha tak, že po zakúpení hry dostanete kód k jej aktivácii elektronickou cestou. Kód potom v aplikácii aktivujete a kompletný titul je možné stiahnuť.
 
Krabicová distribúcia prebieha tradične: po zaplatení hry dostanete balenie s kódom k aktivácii hry, ktorú si vďaka tomuto unikátnemu kódu ľahko stiahnete z internetu, prípadne balenie hry z krabicovej distribúcie obsahuje disk, na ktorom sú už inštalačné súbory k hre obsiahnuté. Týmto spôsobom si teda môžu hru zakúpiť i deti, na rozdiel od elektronickej distribúcie, ktorá môže vyžadovať platbu kartou a potvrdenie, že je zákazník starší ako 18 rokov.
Nevýhodou klasickej distribúcie môže byť doba, počas ktorej čakáte, až k vám krabička dorazí v prípade, že ste si hru objednali online z e-shopu.
 
 

Jazyk

Hry na Playstation 4 môžu byť lokalizované, tzn., že sú vybavené buď slovenským dabingom, alebo slovenskými titulkami. Avšak nie celý sortiment hier pre PS4 je lokalizovaný do slovenčiny a niektoré hry sú stále k dispozícii len v originálnom jazyku. To, či daná hra vyjde v slovenčine, alebo nie, často záleží na jej úspechu.
 
 
 
 

Špeciálne edície a dodatky k hrám

GOTY je skratka pre titul "Hra roku" (Game of the Year). Udeľujú ho rôzne herné portály či publikácia podľa hodnotenia svojich odborníkov. Hry s týmto ocenením potom bývajú vydávané znova, zvyčajne doplnené o všetky aktualizácie (updaty) a ďalšie bonusy (napr. rozšírené scény alebo soundtrack).
 
DLC čiže sťahovateľný obsah (Downloadable Content) je spôsob, akým si môžete k existujúcej verzii hry dokúpiť špecifické rozšírenie cez internet. DLC môžu mať formu novej úrovne alebo môže ísť o vybavenie pre hrdinov (napr. vozidlá, mapy či kostýmy).
 
 
 
 

Nedostatky hier

 
Niektoré hry môžu byť pre mladších hráčov nevhodné, pretože obsahujú vysokú mieru explicitného zobrazenia násilia alebo sexu. Rovnako tak môžu byť psychicky náročné, ak spadajú do hororového žánru. Preto majú tituly pre Playstation 4 jasne označený odporúčaný vek hráčov.
Prípadne sa môžete u hier pre PS4 stretnúť s tzv. "rodičovským módom". Ten umožňuje rodičovi viesť hlavný účet hry a cez neho blokovať účet svojho potomka, prípadne obmedzovať úseky hry označené ako nevhodné. Odporúčaný vek hráča samozrejme môže vypovedať nielen o vhodnosti, ale aj o stupni obťažnosti hry. 
 
S výberom však pomáha i PEGI.
 
 
 
 

Cena

 
Ceny hier pre Playstation 4 sa líšia titul od titulu. Rozdiel je aj v tom, či sa rozhodnete pre elektronickú alebo krabicovú distribúciu. Pri výbere hier z hľadiska ceny myslite aj na to, čo hra obsahuje, aby ste nedopatrením nešetrili na nesprávnom mieste. Rozšírené verzie (extended) bývajú samozrejme o niečo nákladnejšie.
 
 
 

Príslušenstvo

 
Pri výbere hier pre Playstation 4 sa môže stať, že narazíte na hru, ktorá bude vyžadovať ďalšie príslušenstvo k vašej existujúcej konzole.
 
Hry pracujúce s aktívnym pohybom hráčov budú potrebovať špeciálny systém Playstation Move. To znamená Playstation Move ovládač do ruky a Playstation Eye kameru pre optické snímanie vašej polohy.
 
Ak plánujete využívať PS4 v zdieľanej domácnosti, budú sa hodiť slúchadlá. Pre pohodlné hranie na PS4 odporúčame bezdrôtové slúchadlá. Pre komunikáciu s ďalšími hráčmi alebo pre hlasové ovládanie potom vyberajte slúchadlá, ktoré majú integrovaný mikrofón.
 
Pre simulátory je vhodný k Playstationu volant a pedále. Tieto dve časti príslušenstva môžu byť mechanicky spojené, potom sa jedná o tzv. stojan s volantom a pedálmi. Dajú sa ale samozrejme zaobstarať aj zvlášť, čo je priestorovo úspornejšie.
 
Porovnať hry na playstation 4